Dzisiaj jest czwartek, 24 czerwca 2021 r.
Imieniny: Danuta, Emilia, Jan
Aktualności :: O nas :: Sprawozdania :: Statut :: Kontakt :: Linki
AKTUALNOŚCI
Zabytki Śródmieścia - wyniki konkursu.
Dodano: 2008-05-27

Konkurs dla uczniów gimanazjów i liceów - miłośników warszawskich zabytków.


Społeczny Fundusz Stypendialny we współpracy Koła Historii Sztuki  
Akademii Sztuki i Kultury
Przystąpil do realizacji programu
 
Zabytki Śródmieścia nie mają dla mnie tajemnic.
 
 
Program został zrealizowany dzięki dotacji ze środków Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy. 
 
Program konkursu dobiegł końca. Jeszcze w czerwcu wyglądało na to, że trzeba będzie przeprowadzać eliminacje aby wytypować dziesiątkę uczestników. Po wakacjach jednak część zrezygnowała. Takie są koszty nowości. Już wiemy, że nowa edycja będzie efektywniejsza. 
 
Drugim bardzo ważnym doświadczeniem było filmowe dokumentowanie przebiegu oprowadzania. Młodzi filmowcy uczyli się pracy z kamerą i rejestrowania wydarzenia na żywo. Zrealizowane ujęcia nie można było powtórzyć. To co nagrano musiało znaleźć się na filmie. Płytka z filmem jest skrótem wycieczki wśród zabytków śródmieścia Warszawy. Stanowi materiał edukacyjny dla młodych przewodników jak i dla filmowców. 
 
Po czerwcowych i powakacyjnych zajęciach przygotowujących, dziesiątka uczniów warszawskich liceów przybrała rolę przewodników i oprowadzała swoich rówieśników po wybranych zabytkach śródmieścia Warszawy. Ostatecznie organizatorzy zaproponowali uczestnikom obiekty Placu Teatralnego i zabytki z Krakowskiego Przedmieścia, związane głównie z nauką i edukacją, czyli Uniwersytetu Warszawskiego oraz kościała środowisk akademickich, czyli św. Anny.  
Oto przebieg zmagań konkursowych.
 
14 listopada spotkaliśmy się na Placu Teatralnym. Ekipę filmową stanowili uczniowie 21 SLO: Michał Jeska, Monika Papp, Diana Szachowska.
 
 
 
3 miejsce. Olga Olak (uczennica 21 SLO im. Jerzego Grotowskiego) opowiedziała o dziejach placu Teatralnego i zabudowaniach mieszczącego się tu niegdyś zespołu Marywilu.
 
 
 
1 miejsce. Kaja Kulinicz (uczennica 21 SLO im. Jerzego Grotowskiego), nie tylko zapoznała obecnych na wycieczce z historią i architekturą Teatru Wielkiego, ale także z historią i dokonaniami placówek teatralnych tam zamieszkujących.
 
  
 
Oliwia Rogalska  (uczennica 21 SLO im. Jerzego Grotowskiego) mówiła o przedwojennym Ratuszu, czyli o Pałacu Jabłonowskich. Po chwili zaprowadziła wszystkich do Pałacu Blanka
 
       
 
 
  
 
Anna   Karpińska (uczennica 21 SLO im. Jerzego Grotowskiego) zajęła nas opowieściami o historii i architekturze Kościoła św. Andrzeja i św. Alberta oraz Kamienicą Petyskusa
 
 
 
5 grudnia 2008 powitał nas zimną mżawką. Na szczęście za chwilę się wypogodziło. Ekipę filmową stanowili uczniowie 21 SLO: Tomasz Barlak, Kacper Kuroń, Bartłomiej Szewczyk.
 
 
 
3 miejsce. Maria Janczak (XLIV LO im. Antoniego Dobiszewskiego) opowiedziała o Pałacu Staszica i pomniku Kopernika.
 
 
2 miejsce. Patrycja Raróg (LX LO im. Wojciecha Górskiego) wprowadziła grupę na teren Uniwersytetu Warszawskiego. Opowiadała nam o jego dziejach. Pomagał jej pokazany na zdjęciu student UW. 
 
 
 
Magda Skrocka (LX LO im. Wojciecha Górskiego) opisała Pałac Kazimierzowski.
 
 
 Natalia Wicińska (LX LO im. Wojciecha Górskiego) skupiła nas przy Pałacu Uruskich.
 
 
Olga Retke (LX LO im. Wojciecha Górskiego) przybliżyła historię pałacu Tyszkiewiczów.
 
 

Elżbieta Malicka (III LO im. Józefa Sowińskiego) przedstawiła dzieje kościoła św. Anny, kościoła duszpasterstwa akademickiego.

Podsumowanie

Trzeci etap, to spotkanie podsumowujące.  Ponieważ równolegle realizowany był drugi, partnerski konkurs (dotowany przez Biuro Edukacji m. st. Warszawy, a realizowany przez Stowarzyszenie Sztuka-Edukacja-Promocja „To jest moje miasto –młodzi przewodnicy Warszawy ”  >>>> więcej  ), to organizatorzy zawarli porozumienie i postanowili połączyć oba podsumowujące spotkania.

Komisję tworzyli (od lewej): Anna Wigura (historyk sztuki, przewodnik, wykładowca w Akademii Sztuki i Kultury), Halina Polak (historyk sztuki, wykładowca w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej i Akademii Filmu i Telewizji), Krystyna Sulkiewicz (historyk sztuki, przewodnik, redaktor, wykładowca w Akademii Sztuki i Kultury), Włodzimierz Taboryski (nauczyciel retoryki, wykładowca w Akademii Sztuki i Kultury).

Wszyscy startujący spotkali się 13 grudnia o godz. 10,oo w siedzibie Akademii Sztuki i Kultury.  Obejrzeli  filmy ze swoim udziałem, wysłuchali opinii komisji oraz dowiedzieli się, kto wygrał tegoroczną edycję konkursu (wyniki podalismy - przy zdjęciach).  Wszyscy uczestnicy otrzymali listy gratulacyjne, film ze swoim udziałem i nagrody ksiązkowe.

 
Nagrodę odbiera Kaja Kulinicz.
Powered By RiseNet CMS © 2021
proudwatches.com replica watches breitling replica omega replica omega replica rolex gmt master replica omega replica rolex replica