Dzisiaj jest piątek, 27 stycznia 2023 r.
Imieniny: Angela, Jan, Przybysław
Aktualności :: O nas :: Sprawozdania :: Statut :: Kontakt :: Linki
AKTUALNOŚCI
Wakacyjne warsztaty filmowe w Kazimierzu Dolnym
Dodano: 2013-06-20

 

Warsztaty filmowe na 7 Festiwalu filmu i sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

 
Warsztaty filmowe „Dwa brzegi”
Kazimierz Dolny nad Wisłą i Janowiec, 27 lipca – 5 sierpnia 2013 roku
Warsztaty wpisują się w realizowany przez 21 SLO od 1994  roku, a wspierany przez naszą fundację od roku 2005 roku, program edukacji artystycznej. Istotą programu jest to, że uczestnicy realizują swoje artystyczne pasje lub po prostu bawią się w plastyków, fotografików, teatralnych czy filmowych aktorów/operatorów/reżyserów.
Kazimierz Dolny jest miejscem magicznym – tu w każdego wrażliwego przybysza wstępuje wena twórcza, każdy staje się artystą.
 >>>Warsztaty Artystyczne 21 SLO w Kazimierzu Dolnym. 

Program.
W XVIII. Warsztatach Artystycznych braliśmy udział w najważniejszych wydarzeniach 7 Festiwalu
Sztuki DWA BRZEGI w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą: filmowycm i artystycznym.

Oto część naszej ekipy. Jak widać, było nas dwa razy więcej niż >>>> 2012 roku. W tym roku większość stanowili uczniowie gimnazjów i liceów. 


Głównym naszym zadaniem była nauka filmowania i fotografowania dążąc do dokumentowania wydarzeń realnych oraz kreowania nowej przestrzeni. 
Każdego poranka po śniadaniu określaliśmy szczegółowy program dnia.

Do dyspozycji mieliśmy trzy kamery, jedną prywatną i parę aparatów fotograficznych oraz aparaty w komórkach uczestników.
Więcej niż w roku ubiegłym było zajęć warsztatowych z aparatem fotograficznym (realizacja fotoreportaży według konspektu określającego jak dokumentować wydarzenia >>>>) oraz realizacja etiud filmowych służących opanowaniu pracy z kamerą w plenerze. 

Był też warsztat teatralny.
 

oraz elementy retoryki >>> Zadanie: śledzić poprawność akcentowania i wymawiania przykładowych wyrazów przez uczestników spotkań. Wnioski - było całkiem dobrze.

Jedną z największych wartości programu było udzielenie przez organizatorów 7 Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, jak w roku ubiegłym, akredytacji naszym uczestnikom, która zapewniła bezpłatne wstępy na wszystkie wydarzenia. Każdy z nas dokonywał niełatwych wyborów na jaki film pójść, w jakim spotkaniu wziąć udział.
Oczywiście dokumentowaliśmy wydarzenia 7 Festiwalu. Spotkania w Café Kocham Kino.27 lipca na Głównym rynku odbył się koncert - Tomasz Stańko New York Quartet „Wisława” – Koncert OtwarciaProgramowo uczestniczyliśmy we wszystkich Lekcjach kina.

 

28/07/2013 godzina: 12:00 miejsce: Małe Kino
LEKCJA KINA | Waldemar Pokromski

 29/07/2013 godzina: 12:00 miejsce: Małe Kino
LEKCJA KINA | Michael Haneke. Zawód: reżyser | Michael Haneke – Porträt eines Film-Handwerkers – reż. Yves Montmayeur, 2013

30/07/2013 godzina: 12:00 miejsce: Małe Kino
LEKCJA KINA | Antonioni o Antonionim – spotkanie z reżyserem dokumentu, Carlo di Carlo.

 03/08/2013 godzina: 12:00 miejsce: Małe Kino
LEKCJA KINA | Andrzej Jakimowski;

03/08/2013 godzina: 14:30 miejsce: Cafe Kocham Kino
LEKCJA KINA | Wojciech Smarzowski, reżyser m.in. filmów "Róża" i "Drogówka", których operatorem był Piotr Sobociński jr. (absolwent 21 SLO z 2002 r.). 

1 sierpnia był dniem szczególnym.  Poświęcono go dwóm nowym filmom historycznym.

(godz. 12:15) „Współczesne kino historyczne – nowy styl języka filmowego” – debata z udziałem prof. Tadeusza Lubelskiego, prof. Tadeusza Szczepańskiego, Grażyny Torbickiej oraz publiczności. Prezentacja materiałów z planu filmu „Miasto 44” i fragmentów filmu „Wałęsa - człowiek z nadziei”.

(godz. 16:00). Odbyło się spotkanie z aktorami i producentem Michał Kwiecińskim filmu "Miasto 44". Prezentowano materiały making-of, mówiono o produkcji, efektach specjalnych. Niestety nie był obecny reżyser Jan Komasa (absolwent 21 SLO 1999). 


Tu Michał Kwieciński (właściciel Akson Studio), trzyma w ręku program naszego marcowego przeglądu "Filmowcy z Grotowskiego", którego Akson Studio było patronem i sponsorem.
 >>>Filmowcy z Grotowskiego. 

Zawędrowaliśmy także do Mięćmierza, gdzie uczestniczyliśmy w wernisażach plastycznym i fotograficznym a także w koncercie piosenki cygańskiej.
Jak co roku organizatorzy realizowali cykl wydarzeń poświęconych wybitnemu aktorowi "I bóg stworzył aktorkę/aktora". W tym roku była to Stanisława Celińska.


Były też retrospektywy twórczości wybitnych reżyserów, Janusza Morgensterna i Thomasa Vinterberga.
Wielu z nas było obecnych na wybranych filmach Janusza Morgensterna: Do widzenia, do jutra (1960), Jowita (1967), Jutro premiera (1962), Trzeba zabić tę miłość (1972), Życie raz jeszcze (1964). Na spotkaniu (29.07) o Morgensternie mówiły: Krystyna Cierniak-Morgenstern, Ewa Wiśniewska i Grażyna Torbicka.


3 sierpnia na rynku zainstalowała się ekipa TVN 24. Robili wywiady z różnymi osobistościami obecnymi w Kazimierzu. Zaproponowaliśmy spotkanie z naszą ekipą, na co się zgodzili. Przeprowadzili z nami wywiad: co tu robimy, czego się uczymy a Aleksandrowi dali do obsługi kamerę, aby rejestrował to spotkanie. 
Staraliśmy się też promować nasz udział. Organizatorzy umieścili w katalogu Festiwalu informację o 21 Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Jerzego Grotowskiego oraz o Społecznym Funduszu Stypendialnym. My zapewniliśmy rollupy i banery zaprojektowane przez Panią Joannę Janiak, nauczycielkę matematyki w 21 SLO.  

Nasza fundacja ufundowała nagrodę specjalną dla najmłodszego uczestnika konkursu filmów krótkometrażowych. Jury wskazało na film Tancerka Anny Olech.

  4 sierpnia popłynęliśmy do Janowca.
a 5 sierpnia Pani Krystyna Sulkiewicz oprowadziła nas po Kazimierzu Dolnym.


Zawędrowaliśmy też do Wąwozu korzeniowego.


Zakwaterowani byliśmy w bazie 7 Festiwalu, czyli w Internacie Zespołu Szkół Zawodowych. Żywiliśmy się w Restauracji u Rzetelskich (dawna Staropolska).

Ponieważ tu było WI FI, więc na deser były komórki.


Zrealizowaliśmy dokumentację filmową i fotograficzną z dziesięciu wydarzeń festiwalowych nagrywając około 13 godzin filmów i wykonując kilkaset zdjęć.

Powstanie kilka dokumentów filmowych ze spotkań m.in. w Café Kocham Kino, które zamieścimy na YouTube.

Ponadto uczestnicy zrealizowali 15 fotoreportaży i pięć etiud filmowych. Uczestnicy nauczyli się, m.in.:

  • obsługi kamer cyfrowych i jego osprzętu (statywy, ładowarki, mikrofony radiowe);
  • organizacji pracy zespołu realizatorskiego i odpowiedzialności za zlecone zadanie (filmowe i fotograficzne dokumentowanie wydarzeń 7 Festiwalu);
  • teoretycznych i praktycznych zasad realizacji reportażu dokumentalnego w formie fotograficznej i filmowej – wykonali 10 prac;
  • praktycznych zasad realizacji prostej fabuły w formie fotograficznej i filmowej – wykonali 5 prac;
  • przestrzegania zasad ciągłości montażowej czasu, przestrzeni, tematu.
  • ćwiczenia aktorskiego z improwizacji oraz właściwego akcentowania polskich wyrazów.

14 września odbyła się wystawa fotograficzno-dokumentalna     z naszego udziału w 7 Festiwalu.

Uczestnicy warsztatów otrzymali zaświadczenia udziału i płytkę DVD z dokumentacją projektu.

Grażyna Torbicka i Zbigniew Dobrosz (producent 7 Festiwalu) oficjalnie zaprosili nas na 8. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

Do zobaczenia od 2 do 10 sierpnia 2014 roku w Kazimierzu Dolnym.

Projekt dofinansowany był przez Miasto stołeczne Warszawa i Społeczny Fundusz Stypendialny.


            
 

 
 
                

 

Powered By RiseNet CMS © 2023
proudwatches.com replica watches breitling replica Replica Uhren Deutschland kopior klockor omega replica rolex replica