Dzisiaj jest czwartek, 22 lutego 2024 r.
Imieniny: Marta, Małgorzata, Piotr
Aktualności :: O nas :: Sprawozdania :: Statut :: Kontakt :: Linki

Sprawozdanie merytoryczne 2014

W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 Społeczny Fundusz Stypendialny zrealizował szereg działań wynikających ze statutowych zadań.

1.      Realizowaliśmy program Festiwalu Na Rzecz Edukacji.

2.      Z naszym programem zaczęliśmy docierać do młodych ludzi, którzy pracują nad swoim rozwojem i do tych, którzy chcą zmienić swoje. dotychczasowe życie i niezbyt sobie z tym radzą. Szukaliśmy ich w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Pracujemy nad stworzeniem system praktycznej pomocy. Tym zdolnym umożliwiamy szybszy i efektywniejszy rozwój, a tym zagubionym - dajemy szansę wkroczenia na ścieżki rozwoju. Zależy nam na tym, aby nasi podopieczni znaleźli swoje środowiska, bo one są fundamentem rozwoju kreatywnej osobowości. Tworzymy i wspieramy finansowo i rzeczowo sprawdzone środowiska działające na gruncie edukacji, kultury, sportu i aktywności społecznej. Inwestujemy w te miejsca, gdzie jest realizowany nasz program. Zaopatrujemy w pomoce dydaktyczne, wyposażenie programowe. Chcemy przywrócić dzieciom i młodzieży idee autorytetów. Szukamy ich w każdym środowisku, także wśród nich samych. Właśnie na autorytetach opieramy naszą działalność.

a)      Pomagamy wielu uczniom nadrabiać szkolne zaległości, organizując korepetycje umożliwiające nadrobienie śródrocznych zaległości, zdać egzaminy poprawkowe na koniec roku. Współpracujemy przy kursach dla maturzystów i gimnazjalistów realizowanych przez Akademię Sztuki i Kultury.

b)      Zaopatrujemy podopiecznych w rzeczy umożliwiające im realizację indywidualnych zadań edukacyjnych, uczestnictwa w życiu kulturalnym, społecznym, zaspokajające potrzeby bytowe. Zamiast stypendiów kupujemy ld) ub zdobywamy od sponsorów: pomoce dydaktyczne, fachową literaturę, dofinansowanie obozu naukowego czy warsztatów artystycznych.

c)      Szczególnie zależy nam na stworzeniu systemu wyławiania naukowych talentów i pilotowania ich rozwoju. W Polsce taki system nie istnieje. Pracujemy nad utworzeniem takich systemów.

d)      Wpisujemy się w lobby na rzecz zmian systemu edukacji i nauki umożliwiającego „Edukację nie dla wszystkich, lecz dla każdego”.

  1. Uzyskaliśmy dotację m.st. Warszawy na realizację projektu „Warsztat Filmowy Dwa Brzegi” zrealizowanego w trakcie 8 Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Uczestniczyło w nim 17 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Na tym festiwalu byliśmy współorganizatorami prowadząc temat „Sztuka wideo ma w Polsce ponad 50 lat”.
  2. Uzyskaliśmy dotację m.st. Warszawy na realizację projektu „Zakochaj się w teatrze” Uczniowie warszawskich szkół zwiedzali warszawskie teatry od kulis i byli widzami ich spektakli. W projekcie uczestniczyło 130 uczniów z 28 warszawskich gimnazjów, liceów i techników.
  3. Realizujemy stałą współpracę z pierwszym w Polsce humanistycznym liceum - 21 Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Jerzego Grotowskiego i wspieramy finansowo prowadzony eksperyment edukacyjny w nauczaniu humanistyki i tzw. edukacji dla twórczości. Zgodnie z darowiznami celowymi wpłacanymi na nasze konto przez środowisko społeczne tej placówki, dofinansowujemy:

a)      naukę języków obcych umożliwiając zmniejszenie uczniów w grupach i podział ich wg stopnia zaawansowania,

b)      prowadzenie wyrównawczych zajęć z języka angielskiego - pomoc uczniom mającym trudności językowe,

c)      fundusz stypendialny dla najlepszych uczniów w roku szkolnym 2014

 

d)      organizowanie edukacji pozalekcyjnej w formie wyjazdowych obozów naukowych,   

 

e)      organizowanie edukacji pozalekcyjnej w formie międzyszkolnych kół zainteresowań.

10.  Kontynuujemy współpracę z niepubliczną placówką oświatową Akademia Sztuki i Kultury. Zakupiliśmy i przekazaliśmy do jej specjalistycznej biblioteki artystycznej: roczną prenumeratę Spotkanie z Zabytkami. Dofinansowaliśmy wzbogacanie dotychczasowej strony www na wortal internetowy www.akademia-kultury.edu.pl.

11.  Wspomagamy program promocji edukacji retorycznej w Polsce. Sfinansowaliśmy (2008) powstanie nowego serwisu internetowego www.retoryka.pl , który sukcesywnie rozbudowujemy, aby uzyskał właściwości strony interaktywnej, gdzie zamieszczamy prace specjalistów i informacje o edukacji retorycznej w Polsce. Kolejny raz wydaliśmy 200 egz. skryptu Ortofonia (ćwiczenia warsztatowe z oddychania, rezonansu, dykcyjne i artykulacyjne) i bezpłatnie przekazujemy go uczniom i nauczycielom.

12.  Kontynuujemy współpracę z Warszawskim Forum Oświatowym, które realizuje debaty na temat oświaty i wychowania. Wypracowane tam uwagi moderują politykę oświatową władz Warszawy. Założoną przez nas w 2006 roku portal internetowy www.warszawskieforumoswiatowe.pl finansujemy i stale aktualizujemy.

13.  Założony przez nas portal internetowy www.oswiataniepubliczna.pl, który powstał z inspiracji Klubu Dyrektorów Szkół Niepublicznych Warszawy, promuje oświatę niepubliczną. Sukcesywnie uzupełniamy bazę wszystkich placówek niepublicznych w Polsce (obecnie wpisanych jest około 9000 placówek – przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych dla młodzieży i dorosłych oraz kształcenia ustawicznego). Zamieszczane aktualności informują o działaniach programowych środowisk oświaty niepublicznej i organizacji pozarządowych. Strona zawiera również publikacje o oświacie niepublicznej.

14.  Założyliśmy i prowadzimy na Facebooku profil „Oświata niepubliczna w Warszawie” https://www.facebook.com/pages/O%C5%9Bwiata-niepubliczna-w-Warszawie/715437671821350

15.  Byliśmy współorganizatorami Konferencji „Awangarda edukacji – 25 lat oświaty niezależnej w Polsce”. Odbyła się ona 10 października 2014 r. w Sali kolumnowej Sejmu. Nasz wkład był merytoryczny i finansowy. Nasze środowisko odpowiedzialne było za: opracowanie i wydanie programu konferencji w formie folderu z materiałami multimedialnymi. Opracowaliśmy i zrealizowaliśmy na terenie Sejmu wystawę „Awangarda edukacji – 25 lat oświaty niezależnej w Polsce”, na której ukazana została historia i dzień dzisiejszy tej oświaty. Prowadziliśmy wszystkie rozliczenia finansowe konferencji, wystawy oraz wpłaty uczestników (założyliśmy specjalne subkonto).

16.  Z okazji powyższej konferencji założyliśmy na Facebooku specjalny profil „Oświata niezależna” (https://www.facebook.com/pages/O%C5%9Bwiata-niezale%C5%BCna/651524611591011), który i prowadzimy go cały czas.

17.  Co roku (od 2004) wydajemy opracowywany przez nas ścienny szkolny kalendarz. Uwzględnia on roczny rytm pracy szkół ponadgimnazjalnych województwa mazowieckiego. Ich forma, tzw. planer, umożliwia użytkownikom nanoszenie terminów zajęć, sprawdzianów itp. Kalendarze przekazujemy bezpłatnie uczniom i dyrektorom szkół.

18.  Od lutego 2008 roku jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. W związku z tym prowadziliśmy kampanię uzyskania dotacji w ramach programu 1% dla OPP. Współpracowaliśmy w tym zakresie m.in. ze Stowarzyszeniem Sztuka-Edukacja-Promocja, 21 Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Jerzego Grotowskiego, Akademią Sztuki i Kultury, Warszawskim Forum Oświatowym, Agencją Artystyczną Dziesięciu Muz, Klubem Dyrektorów Szkół Niepublicznych, Towarzystwem Oświaty Niepublicznej i Fundacją pomocy pogorzelcom. Uzyskaliśmy darowizny w wysokości 31115,35 zł. Zebrane fundusze przeznaczyliśmy zgodnie z dyspozycjami celowymi darczyńców oraz na realizację programów fundacji, wydaliśmy:

L.p.

Temat

Kwota

  1.  

Realizacja programu Edukacja nie dla wszystkich, lecz dla każdego, w tym:

 

+ stypendia na korepetycje (matematyka, język polski, języki obce), czyli nadrabianie zaległości przez uczniów także z różnymi dysfunkcjami

4994,75

+ dofinansowanie warsztatów artystycznych

720

+ materiały edukacyjne

821,60

  1.  

Darowizny celowe, w tym:

0

 

Na pogorzelców z Sulejówka                                                                       

5522,30

Na pogorzelców z Białołęki

9521,30

Na pogorzelców z Woli Branickiej                                                              `

3369,40

Na pogorzelców z Królewa

1418,60

Na festiwal Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu

162,10

Na Festiwal muzyczny w Puławach

56

Darowizny celowe na 21 SLO

4165,70

  1.  

Na prowadzenie stron internetowych związanych z edukacją (aktualizacje, hosting)  www.warszawskieforumoswiatowe.pl, www.fundusz-stypendialny.pl, www.narzecz.edu.pl, www.retoryka.pl

363,60

 

RAZEM

31115,35

 

 

 

Powered By RiseNet CMS © 2024
proudwatches.com replica watches breitling replica Replica Uhren Deutschland kopior klockor omega replica rolex replica